Velký jarní úklid – na co se často zapomíná?

Příroda se probudila ze zimního spánku, jaro je v plném proudu a tak nastal čas všemožných jarních detoxů, změn a hlavně čas na velký jarní úklid.
To, že abychom si mohli dělat radost novými věcmi je potřeba napřed uvolnit místo zbavením se věcí starých, je známý a všeobecný fakt. Některá místa ale ráda unikají naší pozornosti a častokrát nás ani nenapadne, že by bylo potřeba se jim také pověnovat, ať už je vyčistit, uklidit, nebo vytřídit. Která to jsou?

Nádobí

Setkáváme se s ním tak často, že ho vlastně už ani nevnímáme. Kolik ale máme doma misek s uštípnutými hranami, myčkou sešoupaných sklenic na víno, či pokliček, ke kterým již nemáme sedící hrnce? Pryč s nimi!
Když už budete v kuchyni, určitě neopomeňte prostor příborníku a horní plochu kuchyňských skříněk. Prý se jedná o nejvíce zanedbávané lokace, co se úklidu týče.

Klávesnice

Občasné setření prachu je samozřejmostí, nicméně hloubkové čištění klávesnice je čas od času nezbytným. Ideální je klávesnici rozebrat a pečlivě vyčistit každou klávesu i prostor pod nimi, pokud si ale na nic takového netroufáte, nezoufejte – k vymetení drobků, prachu, zvířecích chlupů a jiných nečistot napadaných do klávesnice vám bude bohatě stačit i obyčejný štětec, třeba na vodovky, popřípadě speciálně prodávaná guma či sliz, který vyplní i ty nejmenší mezery mezi klávesami a nečistoty se na něj tak nalepí. Sliz pak jen opláchnete a můžete použít znovu.

Jarní úklid
Velký jarní úklid

Kosmetický stolek

Přiznejme si to, kosmetických radostí není jednoduché se vzdávat, nicméně zde se ovšem nehledí pouze na otázku “využívám či nevyužívám“ (tedy “nosím či nenosím“), ale také byste se měla zaměřit na otázku, zda některý z vašich produktů není již po záruce – čili prošlý. Takovýto výrobek už není vhodné používat a měl by letět do koše. Pozor! Pro pečující kosmetiku to platí taky. Nevyhýbejte se tedy ani koupelně a zkontrolujte šampony, tělová mléka či sprchové gely.  

Interiér auta

Kolikrát jste si už řekla, že se zbavíte toho jehličí a hlíny, co jste si průběžně za rok nanosila do auta na botách? Tohle je ta pravá příležitost. Vyleštit palubní desku, vysát kufr a dolít kapalinu do ostřikovačů, při této příležitosti můžete také zkontrolovat stav autolékárničky a rezervy. Když k tomu přidáte ještě automyčku, budete mít auto jako nové i bez potřeby vzít si půjčku. 

Lékárnička

Když už se bavíme o autolékárničce, přišlo by vhod zmínit i lékárničku domácí. Stejně jako kosmetiku je čas od času potřeba farmaka probrat a vytřídit ta, která již podlehla zkáze – tedy již uběhla jejich doba spotřeby, případně změnila vůni, barvu, či konzistenci. Následně byste je měla vyexpedovat do nejbližší lékárny, odkud se svážejí na bezpečné místo likvidace, rozhodně je nevyhazujte do koše, nebo nesplachujte do odpadu!

Šatník

Mezi jarní úklid se řadí i úklid šatníku. S novými sezónami přicházejí také nové kousky, které šatníky postupně plní, nicméně ani tady netřeba mít žádné slitování – co nenosíte, to přeci nepotřebujete. Takže nostalgický svetr ze střední, nebo džíny, do kterých jste si slibovala, že zhubnete, raději posuňte někomu dál. Pokud máte pocit, že vaše kousky jsou zachovalé a mohly by ještě někomu posloužit, obraťte se na dětský, nebo azylový dům ve vašem okolí. V případě, že se rozhodnete pro second-hand (případně jeho online verzi-Vinted), vrátí se vám ještě navíc nějaká korunka zpět.  

Lednice a mrazáky

Lednice i mrazáky mají tendence tvořit námrazu, ve které se drží bakterie a jiné nepříjemné věci, které mohou vyústit až v plísně. A dále, námraza značně zvyšuje spotřebu lednice, či mrazicího boxu. Proto je vhodné čas od času lednici i mrazničku tzv. “odmrazit“, tedy vyndat všechny potraviny ven a použít program defrost. Pokud takovým programem vaše přístroje nedisponují, postačí i staré dobré vypnutí a vytáhnutí ze zásuvky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *