Levandule- Vypěstujte si královnu bylin

Vůně Provence, něžné modrofialové květy a léčivé účinky. Francouzská kráska, která vám vnese do zahrady eleganci, svěžest a první pomoc na dosah ruky. Levandule je známa svými uklidňujícími protistresovými účinky. Je také výborným desinfekčním prostředkem na rány, urychluje hojení a léčení jizev. 

Vypěstujte si levanduli ze semínek

Levandule- královna bylinek

Během února si do plochých nádob s výsevním substrátem smíchaným s pár hrstmi písku vysejte semínka levandule. Nádoby umístěte do teplé místnosti, kde ani v noci neklesá teplota pod 20 stupňů. Hlínu nenechte vyschnout, nejlépe ji zlehka roste rozprašovačem, tak aby se voda rovnoměrně nasála do všech stran. Povrch nádob z počátku překryjte fólií nebo sklem. Za pár týdnů už můžete pozorovat, jak vylézají první lístky vaší levandule. 

Když se objeví první dva lístky, rostlinky opatrně přepíchejte do menších kelímků nebo květináčků. Opět nenechte zeminu vyschnout a dopřejte mladým rostlinkám dostatek slunce. Jakmile rostliny zesílí, přesaďte je do truhlíků nebo rovnou na záhon, ne však dříve než před 15. květnem. Pozorujte počasí a když se jarní teploty ustálí, zvykejte sazenice na teplo alespoň přes den. Pokud už nehrozí noční mrazíky, rostliny vysázejte ven. 

Levandule vyžaduje vhodné místo

Aby vám levandule bohatě a krásně kvetla, umístěte ji na slunné místo. Hlínu opět promíchejte s pískem, tak aby získala lehkost. Levandule není náročná na živiny, ale nesnese kyselé půdy. Nikdy ji proto nemulčujte kůrou!

Počítejte s tím, že levandule se rozroste až v druhém roce. Nechte ji na záhoně nebo v truhlíku dostatek místa. Levandule vyžaduje prostor asi 60 x 40 cm.  První rok k ní můžete vysít letničky, které obohatí celkový dojem ze záhonu. Vhodná barevná kombinace k levanduli je například žlutá. Nižší kultivary slunečnice dodají levanduli šmrnc. Vzdušnější dojem vytvoří zase něžná sluncovka kalifornská. Nebojte se experimentovat a vymyslet si svou vlastní kombinaci královského záhonu.

Nebojte se sestřihu

Levandule- královna bylin

Sazenice zasazené na jaře sestříhejte po odkvětu koncem léta. Stříhejte “do bochánku”, tak abyste rostlinu zbavili všech zasychajících stonků a květenství. Dvouleté rostliny pak stříhejte na jaře do třetiny nově vzrostlých větviček. Levandule vytvoří nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíte krásné fialové květy s pronikavou sladkou vůní. Pravidelný jarní řez vám zajistí zdravé a omlazené rostliny, které nebudou vytvářet nevzhledné zdřevnatělé části. Na podzim opět odstraňte suché a odkvetlé stonky, nestříhejte ale hluboko do starého dřeva, radikálnější řez si nechejte na začátek jara. 

Sušená levandule

Sbírejte květy buď v počátku kvetení na čajové směsi, jako koření nebo přísady do koupele nebo v plném rozkvětu na tinkturu a ochucený olej. Materiál dobře usušte a uskladněte do nádob chráněných před světlem. Usušenou levanduli můžete využít do bylinkových solí, kořenících nebo čajových směsí, na květinový cukr nebo do známých levandulových polštářků jako ochranu před moly. Krásná je sušená levandule samotná ve váze nebo v sušených květinových vazbách. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *