Kamejka ‒ když na zahradě chybí modrá barva

Pokud majitel zahrady zatouží na přelomu jara a léta po modré barvě, ale zvonky ho omrzely, rozrazil považuje spíše za plevel a brčálu barvínku se na jeho pozemku nedaří, je ideální volbou některá kamejka. Nejčastěji se pěstují různé variety kamejky větvené (Lithodora diffusa).

Pěstování kamejek

Kamejka v zahradě
Ukázka Kamejky v zahradě

Nebesky modrá kamejka je stálezelená, půdopokryvná trvalka. Patří do čeledi brutnákovitých, stonek lehce dřevnatí, proto je rostlina řazená mezi polokeře. Roste v trsech a dorůstá do výšky asi 20 cm. Preferuje kyselé i mírně zásadité, dobře propustné půdy. Písčité půdy jí prospívají, naopak se jí nebude dařit na těžkých půdách jílovitých. Vysadit ji lze na slunce i do polostínu.

Při výsadbě sazenic z kontejnerů se doporučuje usadit kamejku do prostoru, který bude o něco hlubší, než je kořenový bal sazenice. Kamejka také pro svůj růst potřebuje určitý prostor. Při sázení do záhonu by jednotlivé rostlinky měly být od sebe vzdálené minimálně 1 m. Jedna rostlina se může totiž rozrůst až do délky téměř 70 cm. Než se uchytí, vyžaduje pravidelnou zálivku. Dále už je vhodné ji nepřelévat, příliš mokrá půda jí vadí, může tak zahnívat.

Ukázka kamejky
Ukázka Kamejky v zahradě

Při pěstování na zídkách nebo v dekorativních nádobách přepadává přes jejich okraje. V polovině léta ji lze množit vegetativně dělením trsů.

Květy připomínají malé trumpetky. Lodyhy s lístky se plazí po zemi. Hnojení nepotřebuje, ale přidání hnojiva na trvalky v zimě nebo brzy na jaře jí prospěje. V případě suchého jarního počasí se potom kamejka musí zalít, aby se hnojivo dobře vsáklo.

Kamejka na podzim, co s ní?

Kamejka je sice teplomilná, ale při správné péči naši zimu přežije. Po skončení doby kvetení (u některých kultivarů až v červenci) je dobré nať lehce zastřihnout a okolí keříku zamulčovat. Nebo lze celou rostlinu na zimu zakrýt chvojím.

Oblíbené kultivary a volně rostoucí druhy

K zahradním kultivarům (jsou odvozené od kamejky větvené) patří:

  • Heavenly blue: jak už název napovídá, každý květen se obsype záplavou sytě modrých kvítků.
  • Star: okvětní lístky jsou modro-bílé. Modrý střed opravdu připomíná hvězdičku.
  • Grace Ward: jedná se o tmavě modrý kultivar kamejky.
  • Alba: bíle kvetoucí kamejka

Příbuznou zahradních kamejek jsou volně rostoucí kamejka modronachová (Lithospermum purpurocaeruleum) a lehce nažloutle kvetoucí kamejka lékařská (Lithospermum officinale). Obě mají léčivé účinky, kamejka modronachová patří mezi ohrožené druhy.

Jaké rostliny máte na zahradě vy a doporučili byste je ostatním?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *