Jak vybrat nový počítač?

I když to laikovi na první pohled nepřipadá, výběr nového počítače není zase taková věda. Jako první si musíte ujasnit na co budete počítač využívat. Je rozdíl jestli nový počítač budete chtít využívat na kancelářskou práci, hraní her, střih videa nebo třeba jen na surfování po internetu.

Stolní počítače dělíme podle konstrukcí na

All In one PC jako nový počítač?
Ukázka konstrukce All in one PC
  • All-in-One – Konstrukce kdy je celý počítač ukrytý uvnitř větší obrazovky. Obrazovka může být dotyková. Výhoda této konstrukce je úspora místa. Avšak za srovnatelnou cenu seženete daleko výkonnější Desktop PC.
  • Desktop PC– Klasická konstrukce, kterou znáte. Vše je skryto do počítačové skříně a díky dostatku prostoru se zde vejdou i větší komponenty. Je tak nejlepší volbou při poměru výkon cena. Je také nejjednodušší na údržbu a případný servis. Nejvhodnější varianta pro herní počítače
  • Mini PC- Jde o miniaturní desktopy které můžete jednoduše přenášet a které využívají zmenšených komponent. Nejsou zpravidla nějak výkonné ale za to cenově dostupné. Využití najdou nejčastěji pro kancelářskou práci či jednodušší multimédia.

Podle čeho vybírat nový počítač?

1) Procesor

Procesor je mozek počítače a zpracovává velké množství operací. Má tak velký podíl na celkovém chodu počítače. Výkon procesoru určuje, jak rychle zpracuje vámi zadané úkoly ( procházení internetu, úprava dokumentů, fotografií… ) Rychlost procesoru se udává pomocí GHz a počtu jader. Pro kancelářskou práci se využívají 2 jádrové, teď už spíše 4 jádrové procesory. Pokud chcete herní počítač, dívejte se po 4 jádrových s taktováním alespoň 3GHz, nebo i silnějších procesorech.

Nejdodávanější procesory jsou v dnešní době od Intel a od AMD.

2) Výběr operačního systému

Pracovní plocha Windows 10

Ve většině dnes dodávaných počítačů najdete Windows 10. To je nejpoužívanější operační systém který zná většina lidí. Dávejte si pozor aby verze dodávaného systému nebyla odznačena jako Windows 10 S – takový systém je totiž omezený, a budete moct stahovat aplikace jen z oficiálního obchodu Microsoft.

3) Grafická karta

Pokud váš nový počítač hodláte využít především pro kancelářskou práci, postačí vám integrovaná grafika. Pokud budete náročnější uživatel, dívejte se po grafických kartách alespoň s minimálně 2Gb operační pamětí.

4) Pevný disk

Standart velikosti pevného disku je dneska minimálně 500 GB. Zvažte kolik místa využijete svými soubory a podle toho vybírejte disk. V dnešní době není problém koupit PC s 1 Tb diskem, doplněným o SSD disk. SSD disk doporučujeme, hlavně pokud budete chtít výkonnější počítač. SSD disk zpravidla doplňuje klasický disk a bývá na něm uložený operační systém. Výhodou SSD disku je jeho rychlost a tím i rychlejší načítání systémových operací. Při koupi herního počítače doporučujeme alespoň 1Tb disk + 256 Gb SSD disk.

5) Další funkce a vybavení nového počítače

Nový počítač by měl mít také dostatek USB výstupů pro všechny vaše zařízení. Například do kanceláří, kde potřebujete připojit tiskárnu, skener a další přístroje, by to mohl být problém. Hodit se vám může také DVD mechanika a v neposlední řadě také HDMI výstup, pro připojení monitoru nebo projektoru.

Všechny tyto parametry má prodejce vždy přehledně vypsané u každého modelu počítače. Pokud byste potřebovali jakkoliv s výběrem nového počítače poradit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *