Grilovací sezóna začala aneb jak vybrat gril

Sluníčko šimrá svými teplými paprsky naše tváře a teplé dny slibují, že i naše chuťové pohárky zažijí explozi chutí a dobrodružství. Grilování je totiž už i v našich končinách velmi populární, a tak pokud si chcete také užívat letních radovánek, přátelských i rodinných posezení s plnými voňavými talíři grilovaných dobrot, je nejvyšší čas vybrat si gril. Porádíme vám jak vybrat gril vhodný pro vaše účely.

Kvalita, praktičnost i bezpečnost

Při výběru grilu je velmi důležité zohlednit hned několik faktorů tak, aby gril uspokojil všechny vaše nároky. Vybírejte gril dostatečně stabilní, u kterého nebude hrozit převržení a riziko úrazu či dokonce vznícení. Kvalitní gril stojí pevně a ani žádné poryvy větru či vaše dovádějící ratolesti či čtyřnozí miláčci jej neporazí. Celkově by gril měl působit i kvalitně co se povrchové úpravy a použitých materiálů týká tak, aby vám vydržel více než jednu grilovací sezónu.

Takže jak vybrat gril? Při výběru se soustřeďte i na svůj vlastní životní styl a očekávání. Položte si otázky, jak často budete grilovat, kde chcete grilovat, kolik osob chcete hostit a kolik času a energie chcete věnovat čištění grilu a péči o něj. Samozřejmě i otázky volných financí, a možností kde budete gril skladovat, jsou důležité.

Elektrický gril je vždy připraven

Elektrický gril

Velkou předností elektrických grilů je fakt, že s nimi můžete grilovat všude tam, kde je elektrická zásuvka a přívod elektřiny. Jsou mobilní, snadno je tak vezmete s sebou na dovolenou, chalupu či chatu a díky malým rozměrům je lehce kdekoli uskladníte. S elektrickým grilem můžete grilovat venku na terase i v interiéru přímo v kuchyni.

Grilování je přitom velmi zdravé, nedochází k přepalování tuků, a obecně je tento druh grilování považován za nejzdravější. Vybírat si můžete z modelů, které jsou kontaktní i otevřené a mají různé žebrování. I když u grilování na elektrickém grilu přijdete o typickou vůni a kouř, získáte však pomocníka, který vám připraví i ty nešpičkovější laskominy. Při výběru elektrického grilu se zaměřte především na kvalitní povrchovou úpravu, možnost nastavení různé teploty. Dále by měl mít vyjímatelnou odkapávací misku a také indikaci správné teploty.

Plynový gril je králem grilů

Ukázka plynového grilu

A z vás vykouzlí šéfkuchaře. Plynové grily skutečně umí mnohé – od klasického grilování až po pečení a vaření klasických jídel české i světové kuchyně. Vybrat si i zde můžete z cestovních modelů i honosných špičkových grilů, na kterých vaří i profesionálové. Záleží jen na vás, zda si chcete dopřávat klasiku a nebo oceníte gril doplněný i o litinovou grilovací desku, hrnce, pánve, pizza kámen či WOK.

Plynové grily vám nabídnou nejen rozmanitost grilování, ale také možnost připravovat pokrmy až pro 32 strávníků najednou, a stanou se vaší dokonalou zahradní kuchyní. Kvalitní grily disponují několika hořáky, které rovnoměrně rozvádí teplo, a díky moderním technologiím připraví pokrmy chutně a hlavně zdravě. Navíc rychle a efektivně. U plynového grilu si především pohlídejte snadné zapalování a rozhoření grilu, kvalitní hořáky, dostatek místa pro uložení láhve na plyn i její snadné připojení. Oceníte i kvalitní kolečka, a hlavně dostatek odkládacích ploch pro uložení všeho potřebného při grilování.

Gril na dřevěné uhlí voní tradicí

Gril na dřevěné uhlí

Toužíte-li po klasickém opékání v moderním hábitu, pak jsou grily na dřevěné uhlí skvělou volbou. Dopřejí vám zážitek s rozděláváním skutečného ohně, který z vašich oblíbených surovin vykouzlí dokonalý gastronomický zážitek. I když si na výsledek chvíli počkáte, typický voňavý kouř, který neumí vykouzlit žádný jiný gril s atmosférou, která podtrhne gastronomický zážitek, to rozhodně stojí za to.

Grily na dřevěné uhlí jsou cenově dostupné. Snadno se s nimi manipuluje a pořídit si je můžete i v cestovní variantě. K provozu vám stačí pytel dřevěného uhlí a můžete grilovat až do ranního kuropění. Gril na dřevěné uhlí by měl mít kvalitní a stabilní rošt, který lze polohovat. Dále snadné ovládání přívodu vzduchu, víko s ventilačním otvorem i samostatnou nádobu na popel. Kvalitní výrobek poznáte také podle stabilní konstrukce a mobility, grilu nechybí kolečka pro snadné přemístění grilu.

Snad vám článek o tom, jak vybrat gril pomohl a teď už si s nákupem svého nového grilu poradíte raz dva!

Budeme rádi když nám dáte vědět dole v komentářích jaký gril jste vybrali a jaké máte zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *