Jak si vybrat správné plavky?

Nejednoho z nás při nákupu plavek napadá sousta otázek souvisejících s jejich cenou. Proč je cenové rozpětí tak široké? Opravdu jsou závodní plavky o tolik lepší než ty běžné? U profesionálních sportovců jsou moderní technologie využívané při výrobě plavek nezbytné, díky nim dokáží své časy posouvat o cenné desetinky. Jsou však závodní plavky výhodnou investicí i pro mladé závodníky?

Jak si vybrat správné plavky?

Léto 2009 přineslo na mistrovství světa v Římě řadu nečekaných rekordů, byly to rekordy světové a jejich překonání vypadalo až podezřele jednoduše. Bylo to však značnou měrou i díky novým technologiím. Po tomto mistrovství už nebylo pochyb, že závodní plavky jsou v moderním kompetetivním plavání naprosto nezbytné.

Citovat můžeme například Paula Biedermanna, který právě v roce 2009 v Římě triumfoval na 400 metrů volný způsob a vyhrál i finále na poloviční trati opět ve světovém rekordu. Sám Biedermann tehdy prohlásil: „Lhal bych, kdybych tvrdil, že plavky při mých vítězstvích nehrály roli. Mít takové je výhoda a nikdo to nemůže popřít.“ Biedermann však nebyl jediný “lamač” rekordních časů. Ve skutečnosti v Římě bylo pokořeno celkem 43 rekordů! Něco takového už nejspíš nezažijeme…

Nástup nové technologie

První věc, která vás zřejmě v souvislosti s výhodami závodních plavek napadne, bude zmenšení odporu ve vodě. Plavcovo tělo tak ušetří energii s každým provedeným tempem. Druhým, neméně důležitým benefitem je lepší oběh krve v plavcově těle. K okysličení buněk tak dochází snadněji a výkon se posouvá zase o kousek dál.

Materiál ze kterého jsou závodní plavky nedovoluje, aby plavky absorbovaly vodu. Plavec tak ušetří energii, protože se stává lehčím, byť jde řádově o pár set gramů, v cíli je rozdíl značný.

Tělesná hmota profesionálních plavců při pohybu ve vodě mění tvar, dochází ke svalové oscilaci a k pohybům kůže, to vše vede ke zpomalení plavce ve vodě. Nové technologie dopřály plavkám kompresní střih, díky němuž mají těla plavců a plavkyň  stálejší tvar. Právě zlepšení hydrodynamiky je dalším z výrazných přínosů závodních plavek.

Lepší sebedůvěra

Těžko můžeme měřit přínos psychice plavce, ale u řady lidí je vědomí, že využívají špičkovou technologii přínosné pro jejich sebedůvěru. Pocit, že máte k dispozici to nejlepší a můžete ze svého organismu dostat maximum rozhodně není ke škodě. Nicméně pořád platí, že se intenzivnímu a poctivému tréninku nevyhnete, závodní plavky jsou přeci jen drobkem v moři, který tvoří vaše výsledné časy.

Jeden myslel na “Jak si vybrat správné plavky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *