Jak na správný výběr kopaček?

Jak na výběr kopaček? Na trhu se dnes setkáte s pestrou nabídkou kopaček. Liší se nejen specifickým provedením, designem, materiály, barvami, ale také jménem značky, která je vyrobila. Mnohdy při výběru více rozhoduje právě značka, než celková kvalita vyrobených kopaček. Podle čeho se tedy při výběru kvalitního obutí orientovat a jak na výběr kopaček?

Jak na výběr kopaček? – podle terénu

Lisovky

Při výběru kopaček hraje roli to, na jakém terénu budete hrát. Jednat se může o lisovky FG (Firm Ground), které mají lisované špunty. Jejich rozmístění už záleží na daném výrobci a konkrétním modelu. Tyto kopačky jsou vhodné spíše na suché přírodní povrchy, které jsou zpevněné. Dají se okrajově využít i na umělou trávu. Díky tomu se však mohou rychleji opotřebit. Tento druh kopaček je nejuniverzálnější.

Jak na výběr kopaček
Jak na výběr kopaček

Další možností jsou lisovky HG, které mají lisované špunty. Ideální pro tvrdé přírodní povrchy, ale i písek, škváru i umělé trávě. Dobře tlumí a jsou odolné proti oděrům. Mají nižší špunty, ale za to jich je více.

Pro hraní na umělé trávě jsou vhodné kopačky s označení AG. Jsou opatřeny zesílenou konstrukcí a jsou odolnější. Jsou opatřeny vyšším počtem nižších lisovaných špuntů.

Univerzálnější kopačky, které užijete na přírodní trávě, ale i té umělé, zastupují lisovky FG/AG, které kombinují vysoké špunty s nízkými.

Kolíky

Kolíky SG jsou kopačky s tvrzenými plastovými nebo kovovými šroubovacími kolíky, které můžete opakovaně vyměnit. Tyto kopačky jsou ideální do měkké trávy a zvládnou rozbahněný a promoklý terén. Přináší kvalitní záběr i oporu a méně podkluzují, oproti klasickým lisovkám. Zpravidla mají šest kolíků.

Kolíky MIXED SG/FG se někdy nazývají také jako lisokolíky, jelikož jsou opatřeny mixem lisovaných špuntů a vyměnitelných kolíků. Zvládnete v nich hru na měkkém i mokrém terénu.

Turfy

Turfy TF jsou kopačkami na umělý povrch. Mají na podrážce mnoho malých špuntů. Díky tomu lépe přilnou k povrchu a dopřávají hráči ideální stabilitu. Vhodné jsou na tvrdý a suchý přírodní povrch, ale především na umělé trávě.

Sálovky

Sálovky jsou určené do haly a na hladký povrch, tedy na parketu či gumu. Jejich podrážka je téměř hladká.

Cenová relace

Jak na výběr kopaček
Jak na výběr kopaček

Rozhodující pro vás bude při výběru jistě také cenová relace. Cenu kopaček ovlivňuje nejen kvalita provedení, ale také značka, od které si kopačky kupujete. Mnohdy známé značky nabízí modely v několika řadách, které pokrývají všechny výkonnostní úrovně hráčů, od samotných začátečníků až po zkušené profesionály. Pokud nemůžete či nechcete do kopaček příliš investovat, zvolte některé z nižších řad. Jste-li však nadšeným hráčem, který hraje pravidelně a chce posílit svůj výkon, stabilitu a spoléhat se na kvalitní obutí, je nutné do kopaček více zainvestovat. Takové kopačky vám nabídnou lepší technologie, maximalizaci odolnosti, podporu rychlosti, přesnosti, stability a spolehlivosti.

Volba velikosti

Klíčový je také správný výběr velikosti kopaček. Pokud volíte kopačky se syntetickým svrškem, obuv by měla být o 0,5 cm větší, než je celková délka chodidla. Kožené kopačky můžete kupovat lidově tak akorát, tedy přímo na nohu. U nich dojde postupem času k povolení a roztažení. U sálovek platí to stejné a měli byste je vybírat přímo na nohu. Nezapomínejte si vždy kopačky či sálovky zkoušet ve stulpnách, ve kterých budete pravidelně hrát. Díky tomu nebudete doma z velikostí kopaček překvapeni.

Design rozhoduje při výběru kopaček

Rozhodujícím pro vás bude jistě také design kopaček. Dnes se vyrábí opravdu jedinečně zpracované kousky obuvi, které vás dostanou i svým provedením. Vybírejte si kopačky, které budou kvalitně provedené, umírněně drahé a budou se vám také líbit. To vy v nich budete trávit všech svůj čas na hřišti, ať už tréninkový či ten během zápasů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *