Dovolená a tipy na výlet v Irsku

Už Vás nebaví trávit čas doma? Chtěli by jste někde vyrazit na dovolenou, ale nevíte, jaká destinace by byla nejvhodnější a nejzajímavější? Máte rádi podmanivou přírodu plnou krásné zeleně? Chcete zažít nezapomenutelné zážitky, vidět nádherné starobylé památky nebo si jen odpočinout na místních plážích? Pojďme si říct nějaké tipy na výlet v Irsku!

Irsko přezdíváno jako „Smaragdový ostrov“ je pravou ukázkou barevného světa. Mnoho odstínů zelené, pastviny plné pasoucích se ovcí, skotu a koní. Květiny kvetoucí a vonící omamnou vůní na každém rohu. Nachází se v severozápadní Evropě, jedná se o druhý největší ostrov z Britských ostrovů. Obklopují jej vody Atlantského oceánu, Keltského moře a Irského moře. Hlavním městem je Dublin, nikdy nespící město s fascinující historií. Nejdelší řekou je Shannon, řeka protékající přes řetězec nádherných jezer a údolí. I přes to, že v Irsku je průměrná teplota okolo 9°C, pro mnoho turistů je právě tohle místo, kde trávit léto. Říkáte si, co je v Irsku tak zajímavého, že tam lidé jezdí? Hned si to ukážeme.

Kam na výlet v Irsku?

Moherské útesy s O’Brienovou věží

 • Jedná se o nejnavštěvovanější místo Irska.
 • Břidlično – pískovcové útesy nacházející se na západě Irska Vám umožní nezapomenutelný výhled na rozlehlý a nekonečný oceán, kdy na konci v dáli lze spatřit Aranské ostrovy.
 • Útesy se táhnou v dálce 8 km, na jejichž vrcholu se nachází pěší stezka, kterou lze v celé délce projít. Na nejvyšším bodě stojí O’Brienova věž, která připomíná středověkou pevnůstku s vyhlídkovým místem na jejím vrcholu.

Giants Causeway – Obrův chodník

Obrův chodník - Kam na výlet v Irsku
Obrův chodník – Kam na výlet v Irsku
 • Nejznámější přírodní památka Severního Irska.
 • Tento přírodní úkaz, téměř 40 tisíc sloupců přírodního čediče, vytvořila sopečná erupce před asi 50 – 60 miliony lety.
 • Existuje zde také mnoho mytických příběhů o vzniku těchto čedičových sloupů. Nejznámější legenda je o obru, který nesl jméno Finn MacCool, po kterém je dnes chodník pojmenován.

Maják na Howth Head

 • Severně od hlavního města Dublinu se nachází mys vybíhající do moře s okouzlujícím výhledem na rozléhající se Dublinskou zátoku. V dáli lze také spatřit vysoké pohoří Wiclow Mountains.

Šlechtické sídlo Powerscourt

 • Velké sídlo anglické nadvlády s přilehlými zahradami leží nedaleko pohoří Wiclow Mountains. Zahrady zdobí nespočet kvetoucích rostlin a okrasných stromů. Zajímavý je také hřbitov mazlíčků, zahrada růži či skleník. V sídle se nachází vynikající restaurace a kavárna. Můžete se vydat do hlubokých lesů, kde uvidíte různé druhy starých stromů, dojdete až k největšímu vodopádu v Irsku, který nese stejné jméno jako sídlo Powerscourt.

Návštěva Dublinu – hlavního města Irska

Kam na výlet v Irsku- Dublin
Dublin- Kam na výlet v Irsku
 • Zabýváte se historií a literaturou nebo máte rádi svět plný barev a květů? Dublin pro Vás bude tím pravým místem k poznání minulosti. Nejen že zde najdete bohatou kulturu, vstřícné obyvatelstvo, plno krásné zeleně, ale také vynikající tmavé pivo neboli proslulý irský černý mok.
 • První památka, kterou si představíme se nachází přímo v srdci města. Jedná se o Dublinský hrad/zámek, který sloužil v minulosti k mnoha účelům. Královské sídlo, ale také vojenská pevnost je využívána dodnes, sídlí v něm vláda Irské republiky. Nebyl by to zámek, kdyby neměl zámeckou zahradu. Pestře zbarvená zahrada s omamnou vůni na každém rohu ohromí snad každého.

Pivovar Guinness

 • Nejen že můžete absolvovat prohlídku pivovaru s průvodcem, kde se dozvíte mnoho zajímavostí. Od historie, vzniku pivovaru, vzniku piva až po současnost. Pivo lze i degustovat. Určitě stojí za to jej vyzkoušet, jeho chuť je naprosto odlišná od ostatních. Hustá pěna, tmavá barva, s příchutí po praženém sladu, někdy s ovocnou příchutí, to vše Vám může nabídnou právě pivo Guinness.

Katedrála Christ Church – Katedrála Nejsvětější Trojice

 • Katedrála se tyčí na vyvýšenině nad řekou Liffey, která Dublinem protéká. V současnosti je připomínkou první anglické invaze ve 12. století. Jsou zde pohřbeny ostatky nezapomenutelného a legendárního Strongbowa. Pro milovníky historie je tohle místo velkou příležitostí dozvědět se a poznat, jak doopravdy vypadá největší krypta v Irsku i na celých Britských ostrovech.

Phoenix Park

 • Je městský park v Dublinu. Zahrnuje velké plochy rozkvétajících travních porostů a stromů vysokých do nebes. Krásnou přírodu zdobí stáda volně žijících divokých jelenů. V parku se nachází Dublinská zoo, která je jednou z hlavních atrakcí v Dublinu. Pokud máte rádi zvířata a chcete vidět některá, která jste nikde jinde neměli možnost vidět, je tohle ta pravá volba.

Národní botanické zahrady v Dublinu

 • Jste milovníkem rostlin a kytek? Chcete se něčemu přiučit a dozvědět se, jak si doma sám vypěstovat nějakou z rostlin? Nádherná vůně, zpěv ptáků, včely opylující květy stromů, krásná a zajímavá procházka, dokáže zpříjemnit chvilku strávenou právě tady. Navštivte Botanickou zahradu a odneste si domů hlavu plnou užitečných rad.

V Dublinu je mnoho dalších míst s bohatou historickou minulostí. Například Knihovna Trinity College a opuštěné vězení Kilmainhan Gaol. Pokud se zabýváte třeba o Vikingy, rozhodně doporučuji navštívit Národní muzeum Irska.

Mohlo by Vás taky zajímat: 5 tipů kam vyrazit na dovolenou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *