Domácí chléb aneb upečte si chléb doma!

Pečivo a chleba je jedna z potravin, která nechybí téměř v žádné domácnosti. Každodenní kupování chleba vás bude stát nejen spoustu peněz, ale také času. Pokud byste rádi tento čas a peníze ušetřili, naučte se upéci domácí chléb díky tomuto článku. Dozvíte se, jak se upéct domácí chléb, co vše budete potřebovat, ale také jak si z obyčejného chleba vytvořit ještě lepší a zdravější verzi.

Domácí chléb

Co budete potřebovat?

  • 500 g hladké mouky
  • 400 ml vody
  • 4 g sušeného droždí
  • 2 lžičky soli
  • 2 lžičky drceného kmínu

Toto je recept na jednoduchý domácí chléb, který zvládne opravdu každý a s výsledkem budete také spokojeni. Tak se pojďme pustit do postupu.

Postup přípravy domácího chleba

Do mísy si nasypte hladkou mouku, do které udělejte důlek. Do důlku přidejte sušené droždí, sůl nasypte na kraje, aby se ihned nesmíchala s droždím. Přidejte kmín a poté vodu. Vše smíchejte a nechte kynout. Těsto bude kynout okolo 12 hodin, proto můžete připravit večer a nechat kynout přes noc či ráno a nechat těsto kynout v době, kdy budete v práci. 

Po vykynutí těsta a uplynutí 12 hodin si připravte plech či formu, ve které budete chléb péci. Předehřejte si troubu na 230 stupňů a nechte plech či formu rozehřát v troubě. Mezitím si vezměte těsto a párkrát přeložte. Udělejte z těsta placku a vždy jeden cíp vložte doprostřed a takhle těsto chvíli zpracovávejte. Jakmile budete mít předehřátou troubu i s plechem, vytvořte z těsta tvar připomínající chleba, posypte hladkou moukou a vložte do trouby. 

Těsto nechte péci okolo 30 minut zakryté. Zakryjte plech druhým plechem či víkem vhodným k pečení. Po uplynutí 30 minut sundejte víko a nechte dopéci dalších 10 až 15 minut. Těsto vyndejte a můžete se pustit do přípravy jídla!

Dobrou chuť!

Jak si domácí chleba vylepšit a dosáhnout zdravější verze?

Je mezi vámi někdo, kdo se zajímá o zdravý životní styl a tento recept nezapadá do představ zdravého stravování? Neklesejte na mysli!

Zkuste například místo hladké mouky použít mouku žitnou či celozrnnou. Můžete experimentovat a použít také mouku rýžovou či jakoukoli jinou, která bude sedět do vašeho jídelníčku. 

Pro zlepšení chuti použijte různá semínka, oříšky, použít můžete také jakékoli koření a bylinky. Skvěle fungují například dýňová semínka. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *