Co přinese nový PlayStation 5?

Na nový PlayStation 5 si kvůli koronavirové krizi budeme muset počat trochu déle. Nicméně jeho prodej už je na dohled. Podle výrobce Sony se na něho můžeme těšit již koncem tohoto roku. Sony si za dobu svého působení na trhu herních konzolí získal srdce mnohých fanoušků. Není tedy divu, že YouTube přenos, při kterém došlo k odhalení PS 5 byl jedním z nejsledovanějších streamů vůbec. Je však o co stát? Jaká bude jeho cena? Jak bude vypadat nový PlayStation 5 a na jaké hry se můžeme těšit?

Nadčasový design

Design nového PlayStationu se stal hlavním tématem mnohých diskuzí. Sony vsadil na futuristický design s čistými liniemi. Cílem bylo, aby se i konzole mohla stát elegantním doplňkem domácnosti. To vše v základní bílo-černé barvě s modrým podsvícením. Nebudou chybět ani speciální edice, jak jsme byli zvyklí u PS 4. Rozhodně se tak nabízí černá varianta s červeným podsvícením ve stylu Spider-mana. Dle dostupných parametrů by měla být konzole vyšší než předchozí PlayStation 4, nicméně sami hráči si budou moci zvolit, zda konzoli položí naležato či nastojato. Nechybí ani nový ovladač DualSense, který rovněž prošel designovou revolucí. S novou verzí se do prodeje dostane také nabíjecí dokovací stanice, HD kamera, pulsní sluchátka a dálkový ovladač na média.

Designovou třešničkou na dortu je pak hrubý vzorek na ovladači nebo kameře. Podíváte-li se totiž pozorněji, zjistíte, že nejde jen o obyčejný hrubý vzor, ale ve skutečnosti jsou to dobré známé symboly – křížek, kolečko, čtverec a trojúhelník.

Playstation 5

Nová verze PlayStation 5 má také vyjít v bezdiskové verzi, což je reakce na digitalizaci, která se dotkla i herního světa. Sony možná trochu naznačuje, že klasické fyzické konzole, tak jak je známe, už budou brzy pasé. Dnes už není výjimkou nákup her skrze PlayStation Store. Hráči si pochvalují široký výběr her a možnost zakoupit je z pohodlí domova. Nicméně pořád jsou tu tací, pro které mají hry na CD své kouzlo. Pro ty bude dostupná klasická verze s mechanikou.

Renovace operačního systému

Určité pasáže přenosu naznačovaly, že Sony se zaměřil také na změnu grafického rozhraní operačního systému. Mělo by jít o nový vizuální jazyk, který by měl být hlavně přehledný a intuitivní. V souvislosti s praktičností se tedy předpokládá méně vizuálních efektů.

Velká dávka exkluzivních her pro Playstation 5

Sony také zveřejnil hry, které si budeme moci na PS 5 zahrát. Největším tahákem je bezesporu pokračování Horizon Zero Dawn s podtitulem Forbidden West. Současně s vydáním konzole se můžeme těšit na  Marvel’s Spider-Man: Miles Morales. Nebude chybět například ani akční adventura Ratchet & Clank: Rift Apart, legendární GTA V, osmý díl ze série Resident Evil: Village, Godfall, Hitman III nebo Gran Turismo 7.

Dle Sony by měla navíc fungovat zpětná kompatibilita mezi PS 4 a PS 5. Na PlayStationu 5 bychom si tedy měli zahrát většinu titulů z předešlé generace herní konzole. Co se týče her starších generací jako je PS 3, PS 2 nebo PS 1, z dostupných stanovisek vývojářů zatím vyplývá, že toto možné nebude.

Velký výkon s důrazem na efektivní chlazení a ticho

Podle dostupných informací by se Playstation 5 měl pyšnit nadupaným hardwarem. To lze usuzovat i ze skutečnosti, že tato konzole by měla podporovat 8K rozlišení, technologii sledování paprsků (Ray Tracing), 3D zvuk a možnost připojení externího disku. Svými parametry by se měl přibližovat počítačům. V elegantním těle konzole by se tedy měl nacházet osmijádrový procesor AMD Ryzen třetí generace, který doplní  mnohem rychlejší SSD disk (v porovnání s doposud užívanými HDD disky). PlayStation 5 vsadil na kvalitní chladící systém, což je u tak výkonných konzolí rozhodně potřeba. To lze usuzovat i ze samotného designu. Na vydaných fotografiích totiž můžeme vidět žebrování, které se táhne na obou stranách po celé délce konzole, z čehož můžeme usuzovat, že půjde o průduchy pro odvětrávání.

Playstation 5

Zdroj: jrc.cz

Jaká bude cena Playstation 5?

Ačkoliv toho Sony na streamu zveřejnil poměrně dost, cena stále zůstává zahalena tajemstvím. Jediné, z čeho lze usuzovat cenu je prohlášení výrobce, že „cena konzole bude odpovídat tomu, co nabídne“. Z toho mnozí fanoušci odhadují, že cena bude pravděpodobně vyšší než při vydání jeho předchůdce – PS 4. Rovněž existují spekulace, že Sony vyčkává na zveřejnění cen nového Xboxu Series X. Říká se, že dle strategie Sony, by měl být PlayStation o něco málo dražší.

O PlayStationu 5 toho zatím nevíme tolik, abychom mohli usuzovat, zda předčí svého konkurenta od Microsoftu Xbox Series X. Boj dvou rivalů na konzolovém trhu však nespíš bude, vzhledem k fanouškovské základě, dále pokračovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *