Co by měl obsahovat fitness salát

Saláty jsou považovány veřejností za zdravé varianty obědů či večeří, ne vždy je to ovšem pravdou. Spousta salátů se řadí mezi kalorická jídla, kterým je lepší se v dietě vyhýbat. Důvodem jsou především kalorické zálivky a omáčky. Jak by měl vypadat zdravý fitness salát nabitý živinami, vitamíny a minerály? Na odpověď se podíváme v dnešním článku.

Složení zdravého salátu

Váš salát by měl obsahovat všechny tři makroživiny – sacharidy, tuky i bílkoviny z kvalitních, zdravých zdrojů a také vitamíny a minerály, které získáte přidáním čerstvé zeleniny, popřípadě ovoce. A jaké potraviny vybírat?

Bílkoviny – bílkoviny jsou jednou z nejdůležitějších makroživin, které je nutné ve stravě přijímat. Příjem bílkovin je doporučován okolo 1,5 až 2,2 gramu na kilogram tělesné váhy. A jaké bílkoviny do salátu přidat? Nejlepší volbou je drůbeží maso, vepřová panenka, libové hovězí nebo ryby. Možnou variantou jsou také sýry s vyšším obsahem bílkovin (například cottage sýr) nebo veganské, bílkovinové produkty (například seitan i tofu).

Sacharidy – sacharidům se často v dietách mylně vyhýbá, jsou však pro náš organismus rovněž nezbytné. Sacharidy jsou zdrojem energie a jejich příjem by měl být okolo 30 až 40 procent z celkového příjmu. A jaké sacharidy o salátu přidávat? Skvělým zdrojem komplexních sacharidů jsou brambory či těstoviny, které se do salátu hodí. Do salátu můžete přidat i sacharidy rychlé v podobě ovoce (například mango, meloun či hrušku nebo jablko)

Zdravý salát

Tuky – není tuk jako tuk, existují tuky zdravé, které je vhodné zařadit a také nezdravé, kterým je lepší se vyhýbat. Vybírejte rostlinné zdroje zdravých tuků – například avokádo, ořechy nebo olivový olej. Zdravé tuky můžete čerpat také z tučných ryb (losos nebo tuňák) či tučnějších sýrů.

Vitamíny a minerály – vitamíny a minerály jsou velkým zdravotním přínosem pro naše tělo, proto na ně nezapomínejte ani ve svých salátech. Nejkvalitnější zdroje jsou čerstvá zelenina a ovoce. Dávejte přednost čerstvé, ideálně přímo ze zahrádky (či z farmářských obchodů).

TIP na fitness salát

Inspirovat se můžete mým oblíbeným, zdravým salátem, který se perfektně hodí do letních, teplých dní. Základ budou tvořit celozrnné těstoviny, které si uvaříme předem a necháme vychladit v lednici. K těstovinám přidáme nasekaný ledový salát, okurku, rajčata a kukuřici. Jako zdroj bílkovin a tuků volím lososa pečeného v troubě na rozmarýnu. Celý salát pokapu pár kapkami citrónu, osolím a opepřím. Přeji dobrou chuť.

Jeden myslel na “Co by měl obsahovat fitness salát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *