5 věcí, které potřebujete při tvorbě SEO strategie

V internetovém marketingu stráví člověk většinu času právě zkoušením SEO strategie, ze které by mohl nejvíce těžit. Naneštěstí se ale příliš nemluví o tom, jak si takovou strategii samostatně vytvořit podle svých potřeb.

Každá taková taktika je (nebo by alespoň měla být) odlišná, ale i pro ně existuje pár pevných základů, na které byste neměli při jejím vývoji nikdy zapomenout.

Těchto pět tipů je přesně to, co každá SEO strategie potřebuje.

1. Myšlenková mapa

Myšlenková mapa je prostor, na kterém postavíte strategii od základů. Jedná se o jednoduché série kategorií vycházejících z jednoho pevného středu. Jak se od něj jednotlivými tématy vzdalujete, zároveň se tím přibližujete specifickým myšlenkám a nápady nabývají konkrétnější formy.

SEO strategie- jak na ni

Nejedná se o vizualizaci vaší finální strategie. Myšlenková mapa neslouží k tomu, aby vám pomohla prezentovat váš plán, ale aby jste o něm mohli jednoduše přemýšlet.

Tento nástroj slouží k vizualizaci celého procesu přemýšlení. Pomůže vám snáz kombinovat jednotlivé nápady a zřetelně ukazuje, jak zapadají do celku. To uvolní velký tlak, jaký vymýšlení strategie vytváří ve vaší paměti a umožňuje vám to lépe se soustředit na jiné věci.

Existují dokonce i online programy, které vám pomohou mapu vytvořit (Mind Meister). Stačí dát všem svým myšlenkám vizuální formát.

Díky myšlenkové mapě vidíte všechno na jednom místě a dokonce i strukturované způsobem, jakým skutečně pracuje vás mozek. Proto je tento způsob doporučovaný i při vytváření SEO strategie.

2. Vizuální reprezentace

Jakmile máte strategii o něco konkrétnější, budete potřebovat jít více do hloubky a vytvořit o něco profesionálnější dokument, než je myšlenková mapa.

Pamatujte na to, že vaše strategie je především plán.

To znamená, že máte cíle a specifické úkoly, za pomocí kterých těchto cílů dosáhnete. Některé úkoly jsou důležitější, než jiné, některé se opakují a neustále vylepšují a další obsahují mnoho menších úloh, se kterými je třeba počítat. Těch bude časem jen přibývat.

To všechno musíte být schopni rychle a srozumitelně prezentovat nejen vašim zákazníkům, ale i vašemu týmu. A musíte to zároveň udělat v takovém formátu, který se dá rychle pochopit a otevírá možnost úpravám a inovacím. Všem skupinám musí být ihned jasné, jak váš koncept číst. Mimo to je třeba objasnit:

  • Komu patří jaký úkol.
  • Čím je třeba začít.
  • Jaké úkoly jsou nové, plánované, právě probíhají či jaké jsou dokončené.

3. Pochopení společnosti

Ať už jste zkušení v SEO oblasti nebo začínáte doma od stolu, potřebujete pochopit společnost, kterou představujete, aby mohla vaše strategie skutečně uspět. Musíte poznat, co dokážete investovat do hodnoty své SEO strategie, fungující taktiky, která je nejlepší pro vaši značku a také do odhalení toho, co vám stojí v cestě. Uvedeme několik nejdůležitějších faktorů, které byste měli zvážit při vývoji své strategie:

Jaké jsou unikátní prodejní propozice produktu?

Ať už mluvíme o celé řadě produktů či pouze o jednom, potřebujete vědět, co dělá vaši společnost odlišnou, aby strategie fungovala. To vám pomůže pochopit, jaké typy propagace budou dávat smysl, jakou cílovou skupinu chcete zaujmout, typ sledovaných klíčových slov a mnohem víc.

Jaká je vize vaší společnosti?

Musíte jít o něco hlouběji a pochopit, jaký typ společnosti skutečně jste a v jakém směru můžete profitovat co nejvíce, pokud chcete vytvořit ten typ vlny, který ovlivní viditelnost ve vyhledávacích zařízeních. Ponořte se do vizí a pilířů společnosti, tam najdete svá měřítka a strategické cíle. Pokud vám tyto údaje neposkytují, zvažte vytvoření nových vizí a ustanovení pro vlastní kampaň, které budou sloužit svému účelu.

Kde je momentálně největší slabina společnosti?

Tohle je jedna z věcí, které se zdánlivě vyhnete už ze začátku, ale bude vás tu strašit neustále s hrozbou kompletního zničení SEO strategie. Pochopte, co společnost skutečně potřebuje a čeho naopak nedosáhne, než začnete stavět strategii,

4. Pochopení zákazníků

Velice důležité je vědět, kdo je vlastně vaše publikum, což znamená víc, než jen nalezení správných klíčových slov. Nejlépe to pochopíte jedině tím, že budete mluvit se svými klienty a reagovat na průzkumy mezi návštěvníky.

Jak moc mají znalostí?

Jak na SEO strategii
Na co všechno se zaměřit u SEO strategie

Ujasněte si, jestli se snažíte zaujmout ty, kteří o daném oboru ví všechno, co se dá nebo hovoříte se zákazníky, kteří jsou v dané oblasti nováčky.

Jak blízko jsou podnikatelského průmyslu?

Jsou vaši zákazníci spíše podnikatelé či konzumenti? Mají tito lidé k vašemu průmyslu dostatečně blízko? Mají zájem pochopit vaší oblast či pochybují nad tím, že má pro ně váš produkt nějakou hodnotu?

5. Upřesnění cílů

Pokud má být nějaký cíl užitečný, musí někam směřovat. Aby mohl někam směřovat, je třeba se více soustředit na jeho jednotlivé složky a na to, jak spolu vzájemně souvisí v ohledu celkového výdělku.

Cílem většiny je samozřejmě zvýšit příjem natolik, aby byly veškeré výdaje podstatně nižší. K tomu vám dopomůže stanovit si určité finanční cíle. Nastavení cílů s určitým časovým limitem je rozhodně jedním ze způsobů zefektivnění vaší práce.

Strategie je právě o dosahování specifických cílů, které mají nějaký vliv na vaší společnost, její směr a budoucnost. Důležité je shodnout se na tom, jaký dává smysl a proč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *